Zorunlu Trafik Sigortası

Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan araçların ilgili yasa gereği zorunlu trafik sigortası yaptırması mecburidir. Bu yasanın zorunlu tutulmasındaki amaç tamamen insanların güvenliği içindir. Zorunlu trafik sigortası nedir? Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza anında sizin aracınızın değil karşı taraftaki aracın veya üçüncü bir kişinin zararının karşılanmasına destek olur. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafikte tespit edilmesi durumda araç bağlanır ve trafikten men edilir. Aracın geri alınması ve trafiğe tekrar çıkabilmesi için zorunlu trafik sigortası işlemlerinizin tamamlanması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırdıktan sonra sigortanın her sene düzenli olarak takip edilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. Sigortanın süresi geçtiği zaman da aracınız bağlanır ve trafikten men edilir. Eğer böyle bir durumla ikinci kez karşılaşırsanız ceza ödemeniz gerekmektedir. Sizlerde internet üzerinden yapacağınız araştırmalarda veya sigorta şirketleri ile yapacağınız görüşmelerde zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ve bütçenize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası aynı gibi dursalar tamamen birbirlerinden farklıdır. Kasko nedir? Kasko, trafikte yaşadığınız herhangi bir kaza anında sizin zararınızı karşılar. Aracınızın kaskosu olması zorunlu trafik sigortası yaptırmanıza engel bir durum değildir. Aracınızın kaskosu olması demek herhangi bir hasar durumunda güvence altında olmanız demektir. Herhangi bir motorlu kara taşıtının kişinin kendi iradesi dışında hasara uğraması, yanması ve çalınması gibi durumlarda kasko sayesinde tazminat ödemesi alabilirsiniz ve bu sayede mağdur olmazsınız. Yani kısaca kaskonun amacı kişinin sigorta ettirdiği araca ait zararların karşılanmasında kişiye destek olur ve mağdur olmasını engeller.

Sizlerde trafikte karşılaşacağınız herhangi bir kaza anında mağdur olmak ve mağdur etmek istemiyorsanız zorunlu trafik sigortanızı ve kaskonuzu yaptırın. Trafik sigorta şirketleri ile yapacağınız görüşmelerde zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz veya internet üzerinden 2015 trafik sigortası fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yaparak sizlere en uygun olanını seçebilirsiniz. Günümüzde trafikte yaşanan sorunların mağdurlarından olmak ve mağdur edenlerinden olmak istemiyorsanız yasalara uyarak işlemlerinizi tam olacak şekilde yerine getiriniz.