Zorunlu Trafik Sigortası Nedir

Zorunlu trafik sigortasıkanunlarda yapılan değişiklikler sonucunda trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafikte araçlar trafik kazalarına yol açarak maddi ve manevi hasarlar bırakabilir. Zorunlu trafik sigortası, kazayı yapmış olan ve sigortası bulunan aracın masraflarını karşılamaz belirli bir orana kadar zarar verdiği aracın masraflarını karşılar. Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar tespit edilir ve araç bağlanır trafiğe çıkması engellenir. Araç kullanan her insan bu trafik sigortasını yaptırmak zorundadır veya sigorta süresinin sona ermesine izin vermeden bu sigortayı yeniletmekle yükümlüdür. trafik sigortası fiyatları ise sizin için maddi açıdan önem arz eden bir konu olduğu için bu konuda yardım alabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortasında karşılanan limitler kazanın türüne göre değişmektedir. Oluşan maddi hasar karşılığında ödenecek tutar her yıl değişmektedir. Trafik Sigortasının Olmadığı Durumlarda Karşılaşılabilecek Zorluklar Trafik sigortasının kanunlarla desteklenerek zorunlu hale getirildiğinde bahsetmiştik. Sigortanın olmaması durumunda araç sahibinin ödeyeceği bazı yaptırımlar vardır. Trafik sigortası bulunmayan araçlar saptandığı takdirde trafikten men edilmektedirler ve yasal olarak bağlanmaktadırlar. Bir trafik kazası anında trafik sigortası bulunmayan sürücüler bu miktarı yasal faizi ile birlikte ödemek zorunda kalırlar.

Primin Hesaplanmasında Etkili Olan Faktörler Nelerdir? Aracın kayıtlı olduğu şehir bu primi etkiler. Kayıtlı olduğu yere göre il trafik hasar yoğunluğu indirimi yapılır. Aracın daha önceden kaza yapıp yapmamış olması da bu primin değişmesine neden olur. İşleten sıfatıyla ilk olarak trafiğe çıkacak olanlara dördüncü basamak prim uygulanır. Tazminat ödemesi nedeni ile yapılan hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygulaması araç satılana dek takip eder. Aracınızı satıp yeni bir araç satın aldığınızda eski aracınızın sigortasını iptal ettirmeniz ve geriye kalan süre içinde prim iadesi almanız gerekmektedir. Yeni aracınızın içinse tekrar sigorta başvurusunda bulunmanı gerekmektedir.

Günümüzde trafiğe çıkan araç sayısı arttıkça bu zorunlu trafik sigortasına da ihtiyaç artmaktadır. Trafikte karşılaştığınız olumsuz bir durumda can kaybı veya maddi kayıplar karşısında gereken miktarı ödeyerek geri kalanını sigorta kapsamında halledebilirsiniz. Bu kazalar ister sizin hatanız sonucunda gerçekleşsin isterseniz karşıda ki sürücünün hatasında kaynaklansın her iki durumda da araçların sigortalı olması herkesin yararına olacaktır.