Zorunlu Trafik Sigortası Ücreti

Zorunlu trafik sigortası her aracın sahip olması gereken bir sigortasıdır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda düzenlenmiş ve trafikteki her aracın yaptırmasının zorunlu olduğu bir sigortası olan trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek olan bedeni ya da maddi zararların güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası nedir sorusu ile başlayabilirsiniz Bir aracın zorunlu trafik sigortası bulunmaması halinde trafikte bulunması yasal olarak mümkün değildir. ayrıca bu sigorta, sigorta yapılan aracı değil karşı tarafta zarar verilen aracın hasarlarını karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortası ücreti tüm araçlar için sabit olmayıp çeşitli değişiklikler gösterebilmektedir. Bu ücretler her yıl değişmekte bu sebeple de her yıl ödenecek olan primlerde de değişiklik olmaktadır. Sigorta ücretleri araçların marka ve modelleri, durumları, kasko paketleri ile belirlenmiş çeşitli risklere göre ve aracın bulunduğu ile göre değişiklik göstermektedir. trafik sigortası ücreti, kasko paketiyle teminat altına alınmış güvencelere göre de değişmektedir. Araç sahiplerinin trafik sigortası ücretlerini sorgulamaları için internet üzerinden hizmet verilmektedir. Araç kasko şirketlerinin web siteleri üzerinden gerekli bilgilerin doldurulmasıyla sigorta ücreti sorgulaması kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlem yapılırken aynı zamanda tek bir sigorta şirketi değil aynı anda bir çok sigorta şirketinden fiyat teklifi alınabilmektedir. Böylece araç sahipleri kendileri için en uygun fiyat ve özellikteki sigortaya daha kolay karar verebilmektedir.

Trafik sigortası ücreti poliçe imzalanacak olan sigorta şirketlerine prim ödemesi olarak yapılmaktadır. Bu poliçelerde belirlenmiş risklerin meydana gelmesi durumunda araç kasko sigorta şirketleri tarafından, oluşan zarar araç sahiplerine ödenir. Trafik sigortası 1 yıllık süreyle geçerli olmakta ve bu 1 yılın sonunda araç sahipleri istedikleri takdirde tekrar trafik sigortası ücretini ödeyerek aracını risklere karşı korumaktadır.

Araçların herhangi bir durumda karşılaşabilecekleri riskler arasında çarpma, devrilme, çarpılma, yuvarlanma, düşme, yanma, çalınma, sel baskınları, deprem, terör eylemlerinde zarar görme, çalışmaya teşebbüs edilmesi gibi daha bir çok risk bulunmaktadır. bu sebeple araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası ve kaskolarını yaptırmaları karşılaşacakları zararlara karşı araçlarını korumaya yönelik bir sigortalama işlemi olacaktır