Trafik Sigortası Fiyat Hesaplama

Bir çoğumuz aracımızı aldıktan sonra trafik sigortası gerçeği ile karşılaşır ve de trafik sigortası fiyatları ne kadar özellikle bizim aracımızınki ne kadar öğrenmek için uğraşırız.Trafik sigortası, meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda diğer araç ya da üçüncü şahıslara karşı verilebilecek hasarları güvence altına almaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu olan bir sigorta ürünüdür. Yapılan trafik sigortası kapsamında poliçede tanımlanmış motorlu aracın işletilmesi sırasında, kişilerin ölüm ya da yararlanma durumları ya da bir şeyin zarar uğramasına neden olmasından dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince işletene düşen hukuki sorumluluklar zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilmektedir.

Bu trafik sigortasının amacı, trafikte karşılaşılabilecek bir kaza durumunda aracın karşı taraflara vereceği zararın belirli oranda karşılanmasını sağlamaktır. Zorunlu trafik sigortasının kaskodan farkı ise sigortayı yaptıran aracın değil karşı tarafın hasarını karşılamakta kullanılmasıdır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasal olarak mümkün değildir. Bu gibi bir durumla karşılaşılması durumunda araç trafikten men edilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın model ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ticari araçlar için bu ücret daha fazla iken bireysel kullanım amaçlı olan araçlarda daha azdır. Ayrıca sigortayı yaptıracağınız sigorta kurumuna göre de fiyatlarda farklılıklar görülebilmektedir. Kimi zaman düzenlenen kampanyalar, kimi zaman erken anlaşmaya bağlı olarak trafik sigortası fiyatları üzerinde farklılıklar görülebilmektedir. Ayrıca fiyatlar yıla göre de değişiklik göstermektedir.

Sigorta şirketleri ihtiyaç duyduğunuz özellikler ve araç durumunuza göre size en uygun sigorta fiyatını çıkararak poliçelerinizi hazırlamakta, araç sigortanızı yapmaktadır. Trafik sigortalarında teminat ve limitler tüm şirketlerde aynı olmasına rağmen fiyat ve ödeme koşulları şirket bazında değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı sigorta şirketleri bazı marka ve modeller için daha ucuz araç sigortası fiyatları çıkarırken, bazı marka ve modeller için bu fiyatlar daha yüksek olabilmektedir. Dolayısıyla ucuz ve pahalı şirket kavramı bulunmamaktadır ancak ucuz ve pahalı poliçeler

Ayrıca internet ortamı üzerinde araç bilgileriniz ve istediğiniz özellikleri belirttiğiniz formları doldurarak sizin için en uygun fiyatlı sigortaları da öğrenebilir ya da fiyatlar hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet erişimi ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu fiyatlarla hızlı bir şekilde bilgi edinerek sizin için en uygun fiyatlı sigortaya sahip olabilirsiniz.