2015 Trafik Sigortası Fiyatları

Araçların trafiğe çıkabilmeleri için zorunlu olan ve araç sahiplerinin karşı tarafa verebilecekleri zararı karşılamaları için gerekli olan zorunlu trafik sigortası fiyatları bilindiği üzere her yıl değişmektedir. 1 yıl geçerli olan bu sigortanın ücreti araç çeşidine göre de farklılık göstermektedir. 2015 trafik sigortası fiyatları hakkındaki bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

zorunlu trafik sigortası fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 2015 trafik sigortası fiyatları en az yüzde 10-15 oranında daha fazla olacağı düşünülmektedir. Her yıl zamlanmakta olan ve bir önceki seneye göre zaman zaman ciddi anlamda artış gösteren zorun trafik sigortası fiyatlarının bu yıl ortalama üzerinde artmayacağı ön görülmektedir. 2014 enflasyon gerçekleşmesi ve hedeflemesi en yüksek %10 civarında olacağından 2015 trafik sigortası fiyatları geçen yıl belirlenmiş fiyatlara göre fiyat artışının %15’in üzerine çıkmaması beklenmektedir.

Belirli dönemlerde indirime giren sigortası şirketleri ise aynı politikayı 2015 yılı trafik sigortası ücreti içinde uygulayacaktır. Zaman zaman nakit akışını artırmak amacıyla rekabette öne çıkan bazı sigorta şirketleri olmaktadır. Fiyatlar bakımından en uygununu bulmak için en 3-5 farklı sigorta şirketinden teklif alarak bu tekliflerin değerlendirilmesi en doğrusudur. Aksi takdirde daha yüksek prim ödemesiyle karşılaşılabilir.

2013 yılında sigorta fiyatları ciddi oranda artmıştır. Ancak buna rağmen 2015 yılı fiyatlarında ortalama üzerinde bir artış olmayacağı ön görülmektedir. Aynı zamanda sigorta şirketleri şimdiden fiyat belirleme çalışmalarını bitirmiştir. Bu şirketler en az yüzde 8 en fazla ise yüzde 15 civarında artış beklemektedir. Her bir sigorta şirketi kriterlerine göre farklı fiyatlar ortaya koyabilmekte, serbest fiyat belirleme ihtimali ile de artış oranı her şirket için aynı oranlarda olmamaktadır. Bu sebeple birçok sigorta şirketinden fiyat alınarak değerlendirmek araç sahipleri açısından avantaj sağlayacaktır. Sigorta şirketlerinin dönemsel olarak kendi içinde aynı araç için farklı fiyatlar sunabilmektedir. Bu ayrıntıları bilerek sigorta işlemlerini yaptırmak fiyat konusunda avantaj sağlayacaktır.

Sigorta fiyatlarını etkileyenler: • Aracın üretim senesi • Araç marka ve modeli • Aracın bulunduğu şehir • Aracın kullanım amacı • Ruhsat sahiplerinin yaş ve cinsiyeti • Hasarsızlık indirimi • Poliçe yenilemesi